< PerskáKočka.cz >

< Slevy >

Registrujte se teť a získejte možnost levných nákupů krmiv: NejKrmiva.cz< Další plemena >

Azavak
Italský chrtík Tibetský španěl Coton de Tulear Britská modrá kočka Gordonsetr
Parfemy.cz

Perská kočka

Perská kočka je jedním z nejstarších plemen koček, je ztělesněním čistokrevného a ušlechtilého zvířete. Přestože od chovu tohoto noblesního zvířete mnoho lidí odrazuje náročnější peče o srst, tak se tomuto plemeni podařilo stát se nejchovanějším kočičím plemenem, právem.

Historie chovu perské kočky

Do Evropy se perská kočka dostala někdy okolo roku 1620, kdy se první kusy z Persie dostaly do Itálie. V přibližně stejné době byly perské kočky přivezeny z Turecka do Francie a odtud se dostaly do Anglie. Tyto první kočky na evropském kontinentu, ale byly více podobné turecké angoře než typické dnešní perské kočce. Perská kočka se záhy stala symbolem moci a bohatství a brzo si našla cestu na evropské panovnické dvory a do sídel šlechticů.

Existuje varianta perských koček s krátkou srstí. Těmto kočkám se říká exotická kočka. Exotické kočky bývají ve všech barevných variacích jako kočky perská. Perská a exotická kočka se může navzájem křížit (FIFe). Mezi Koťaty takovýchto rodičů pak můžeme najít obě dvě plemena. Někdy se ale stane, že se ze spojení perská kočka a exotická kočka narodí jen perské kočky a velmi zřídka také koťata pouze exotické kočky.

Cílené šlechtění, jehož snahou bylo z počátku hlavně uchovat a zesílit efekt roztomilého vzhledu hlavičky koček (zkrácený čumák, který jakoby připomínal panenku), se datuje k roku 1870. Postupem doby se cílem chovatelských snah stalo vyvíjení nových barevných typů perských koček. V dnešní době proto můžeme chovat nebo pouze obdivovat více než šedesát barevných variací perských koček.

První výstava perských koček se uskutečnila na Britských ostrovech v roce 1871. V krátkém časovém horizontu po této pro plemeno významné události byly schváleny a zveřejněny standardy plemene perská kočka. O pár let později zahájily peršanky úspěšné dobývání Ameriky. Americké standardy pro perské kočky byly sestaveny v roce 1903 a od našich evropských se mírně odlišují. Usilují o kompaktnější stavbu těla a bohatší srst. Výrazným znakem amerických snah je snaha o co nejextrémnější zkrácení čumáku. Takovýmto kočkám se říká "moderní typ" a částečně se začínají prosazovat také na Britských ostrovech. Zkracování čumáku bohužel způsobuje kočičkám zdravotní komplikace. Dochází k deformaci slzných kanálků a těžce se jim dýchá, vznikají kožní ale i porodní problémy. Často i problémy kosmetického rázu. Do Čech a na Moravu se kočky "moderního typu" dostaly až po převratu v roce 1990.

Standardy

Na výstavě koček se udělují body za celkový vzhled, hlava, stavba těla, barva očí, barva a kvalita srsti a kondice. Ideální zvíře tak může dostat max. 100 bodů. Hlava je kulatá, masivní, sedí na krátké a silné šíji. Malé a kulaté uši jsou nasazeny nízko na hlavě. Oči jsou velké a kulaté, jejich barva musí ladit s barvou srsti. Profil má mít „stop“, což je krátké. hluboké prohnutí linie mezi čelem a nosem. Dále má mít plné tváře, široké a silné čelisti s dobře vyvinutou bradou. Tělo je velké s krátkými a silnými končetinami. Tlapky jsou velké a kulaté s dlouhými pouzdry drápků. Ocas je krátký, bez zakřivení nebo zalomení, je hustě osrstěný. Srst je hustá, hedvábná a měkká. Je nadýchaná, plná lesku a kolem krku tvoří límec.

Péče o perskou kočku

Perské kočky vyžadují především velmi náročnou péči o jejich hedvábnou, dlouhou srst. Chovatelé musí kočky denně kartáčovat aby zabránili vzniku žmolků. Vhodné je srst koček ošetřovat pudrem, který chrání srst a pečuje o ní. Koupání je nutné v podstatě pouze před výstavami. Po vykoupání je nutné kočce pečlivě vysušit srst. Důležitá je také péče o oči perských koček, pravidelné čištění je nezbytností.

Perská kočka, zdravotní komplikace

Perské kočky se obvykle dožívají 10 až 15 let. Úmrtnost koťat je 16,1% až 22,1%, jedna studie uvádí dokonce 29,2%. U plemene jsou časté nemoci ledvin, srdce (obzvlášť zákeřné), očí (převážně sítnice). Častá je také rakovina kůže, dysplazie kyčelního kloubu a ohluchnutí.

Uměli by jste napsat text o plemeni koček Perská kočka lépe? Máte k dispozici přesnější informace? Pošlete mi Váš článek ho na e-mail uvedeny ve spodní části webu a já jej rád zveřejním, třeba s uvedením odkazu na Váš web nebo reklamy na Vaši chovnou stanici.

Vznikající projekty: Jaroslav Durych

Náhodně vybrané přísloví, citát, moudro i nemoudro týkající se koček: Jdou dvě kočky po poušti a jedna povídá: Hergot,tady to ale muselo klouzat! - Proč myslíš? - No,že to tak sypali!


Dovolená na Podkarpatské Rusi: Zakarpatí.cz

email kontakt na webmastera projektu PerskaKocka.cz