< Maltezáček >

< Slevy >

Registrujte se teť a získejte možnost levných nákupů krmiv: NejKrmiva.cz< Na prodej>

Jorkšír
Retrívr
Pudli
Teriéři
Čau Čau
Foxhound
Foxteriér

Prozdravi.cz NakupniCentrum.cz NakupniCentrum.cz Krasa.cz Hodinky.cz Sperky.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz Prozdravi.cz

Maltezáček

Tvrdit s plným přesvědčením, že Maltézský psík pochází z Malty, se v současné době již nesetkává s pochopením. Maltézáčci sice byli po dlouhé věky na Maltě známí, v té době však současně sklízeli velkou popularitu také na Filipínách a v Číně. Předpokládá se, že je do těchto zemí zavezli féničtí kupci právě z Malty. Jméno tohoto roztomilého psíka tedy neznamená, že jeho dávný původ byl soustředěn na ostrově Malta. Přídavné jméno "maltézský" totiž pochází ze semitského slova "mŕlat", což v překladu znamená „útočiště“ nebo „přístav“. Z kořenu tohoto semitského slova dodnes vychází jména mnoha pobřežních míst, jako např. Jaderský ostrov Meleda, sicilské město Melita, a také ostrov Malta. Předci tohoto malého psíka žili v přístavech a pobřežních městech v centrálním Středozemí, kde razantně lovili myši a krysy, které hojně nacházeli v přístavních skladech a na palubách lodí.

Na seznamu psů, kteří existovali již v době Aristotela, je zmíněno plemeno malého psíka, kterému připsali latinské jméno „canes melitentes“. Maltézáček byl známý také ve starověkém Římě u římských patricijů, jako oblíbený společník vdaných paní, a byl chválený také Strabonem, latinským básníkem 1. století našeho letopočtu. Zobrazení Maltézáčka mnohými renesančními malíři, jako např. Rubens a Goja, ho zpodobňují jako malého psíka, důstojně stojícího uprostřed dobových salonů po boku krásných dam. Na konci 19. století toto roztomilé plemeno velmi prořídlo a Maltézáček byl velice vzácný. Ale díky specialistům, kteří se zaměřili na jeho záchranu a šíření, se zániku tohoto plemene zabránilo. Maltézáček byl přiznán FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

Uměli by jste napsat text o plemeni psů Maltezáček lépe? Máte k dispozici přesnější informace? Pošlete mi Váš článek ho na e-mail uvedeny ve spodní části webu a já jej rád zveřejním, třeba s uvedením odkazu na Váš web nebo reklamy na Vaši chovnou stanici.

Vznikající projekty: Britská modrá kočka

Náhodně vybrané přísloví, citát, moudro i nemoudro týkající se psů: Zlý pes, který vrčí, horší, který mlčí. (slovenské přísloví)


zkracování dlouhých internetových adres (URL) udu.cz

email kontakt na webmastera projektu Maltezacek.com