< Coton De Tulear >

< Slevy >

Zaregistrujte se a začněte využívat možností levných nákupů krmiv a kynologických potřeb:

Shop.Kynolog.Cz chovatelský obchod

AcanaShop.cz nejlepší kanadské krmivo

NejKrmiva.cz< Na prodej>

Azavak
Italský chrtík Tibetský španěl Perská kočka Gordonsetr Britská modrá kočka

Coton de Tulear

Coton de Tuléar je malé plemeno psa. Je pojmenován podle města Tulear na Madagaskaru a taky podle jeho bavlnu (coton) připomínajícího kožichu.

Existuje také vzácný Tall Coton, který bývá ve třech barvách, a může být narozený ze spojení rodičů normální velikosti (pokud jsou nositeli příslušné genové linie). Tall Cotoni bývají mimořádně agilní a elegantní.

Srst plemene Coton de Tulaar je hypoalergenní.

Standardy o tomto roztomilém pejsku hovoří často velmi různě. Posoudit ostatně můžete sami podle následujícího textu.

Charakteristikou plemene jsou jemné bílé vatovité chlupy, černý nos, výrazné oči a jakoby nafouklé krátké nohy.

Mezinárodní kynologická federace povoluje u psů plemene Coton de Tulear váhu v rozmezí od 4 až do 6 kg a u fenek od 3,5 do 5 kg. Výška Cotonka výšky by u psů měla být od 25 do 30 cm a u fenek od 22 do 27 cm. Coton klub však hovoří o jiných parametrech: pes nesmí vážit více než 18 liber (8 kg). Standardní výška je 9 do 13 palce (33 cm), s výjimkou vzácných Vysokých Cotonů, kteří mohou měřit od 14 do 16 palců (43 cm) vysoký.

V standardech Coton de Tulear klubu Ameriky je psáno že nos musí být černé barvy. Mezinárodní kynologická federace sice v standardu také upřednostňuje černý nos, ale připouští také nos hnědý. Růžové nebo částečně růžový nos není přípustný podle žádné z uvedených norem. Pysky by měly být těsně sevřené a ve stejné barvě jako čumák, tedy podle amerických standardu v barvě černé. Čelisti mají mít nůžkový nebo klešťový skus. Oči jsou kulaté, tmavé barvy. Výraz psa by měl být živý, inteligentní a veselé. Uši jsou trojúhelníkové, vysoko nasazené. Kůže uší by měla být tenká. Krk je silný, bez laloku a lehce klenutý.

Hrudník u cotonů je dobře vyvinutý a dosahuje pod lokty. Nohy jsou malé, klenuté. Zadní část těla by měla být silná a lehce klenutá. Polštářky tlapek jsou obvykle černé. Trup je středně dlouhý. Hřbet je svalnatý a ne příliš. Pánevní končetiny jsou silné a rovné. Paspárky mohou být odstraněny. Ocas je nízko nasazený, zužující se a nesený nad hřbetem pokud je pes v pohybu nebo vzrušený.

Coton de Tulear je hravý, přítulný a inteligentní psík. Miluje lidi, a proto může mít úzkosti z odloučení. Miluje život, je nadšený a temperamentní. Je to velmi hlasité psí plemeno, nejenže štěká, ale také s oblibou chrochtá a vydává i různé jiné prapodivné zvuky. Někteří cotonci mají ve zvyku skákat nahoru jako pominutí a chodit po zadních aby potěšili své páníčky. Některé psi plemene Coton de Tulear mohou být v pro ně nezvyklých situacích velmi plaší a opatrní. Většina Cotonů ráda poznává nové lidi a jsou zvědaví jako opice.

Coton de Tulear má dlouhou srst, která vyžaduje komplexní každodenní péči, a pravidelnou koupel.

Na rozdíl od jiných zakrslých psů je Coton relativně zdravé psí plemeno, ačkoliv nějaké zdravotní problémy u Cotonů samozřejmě existují. Nejzávažnější z nich jsou srdeční potíže, a problémy s játrou, zády a očima. Coton de Tulear Club of America má eviduje u Cotonů 43 poruch. Většina zdravotních problémů je málo častá.

Coton de Tulear byl vyšlechtěn na ostrově Madagaskar a je zde považován za národního psí plemeno. Předci těchto psíků se Madagaskar dostali v 16. a 17. století na palubách pirátských lodí, jimž byl Madagaskar tehdy útočištěm. Předpokládá se, že psi měli na pirátských lodích hlavní účel lov krys, možná sloužili i jako společníci pirátů (když neměli na lodích ženy) a nebo šlo o válečnou kořist. Jeden chovatel Cotonů mi říkal, že mají neobyčejně chutné maso, což je důvod pro které je on sám pěstuje a v tom případě se nabízí i teorie, že tito psi pirátům sloužili jako živé konzervy. Poslední možností, kterou nesmím zapomenout zmínit, je závěr výzkumu historie Cotonů na Národní madagaskarské univerzitě, který jednoznačně říká, že Kotoni se na pirátské lodě dostali právě pro svou výjimečnou srst, s kterou se dalo dokonale vyleštit zbrojní vybavení pirátů, a která byla velmi vhodná pro výrobu střelné bavlny. Ať už to bylo jakkoliv, tak historie tohoto plemene si určitě zaslouží hlubší seriózní výzkum.

Uměli by jste napsat lepší text o psím plemeni Coton de Tulear máte k dispozici přesnější informace? Pošlete mi Váš článek ho na e-mail uvedeny ve spodní části webu a já jej rád zveřejním, třeba s uvedením odkazu na Váš web nebo reklamy na Vaši chovnou stanici.

Krasa.cz
Buďte neodolatelná! Nejširší sortiment výrobků pro vaši krásu na procházkách s Cotonem de Tulear.
www.krasa.cz
Hodinky.cz
Více než 6500 značkových hodinek se slevou 40 – 60%!
www.hodinky.cz
Parfemy.cz
Přes 2500 značkových parfémů skladem za bezkonkurenční ceny. Vyberte ten správný parfém pro Vašeho Cotonka.
www.parfemy.cz
Prozdravi.cz
Chraňte své zdraví pomocí širokého sortimentu přírodních produktů, eshopu ProZdravi.
www.prozdravi.cz

Mate chuť na pikantní počteníčko? Pak doporučuji osobní bankrot. Nudíte se, a hodně? Uvažujte o zájezdu na Ukrajinu.


Nejvyšší hora Evropy | Arbitraž

email kontakt na webmastera projektu Coton de Tulear .cz